Arvutite ja elektroonika remont ning hooldus

windows10-upgradeVeel kaks päeva on võimalik oma vana operatsioonisüsteem uuendada Windows 10 peale tasuta! Pärast seda on üleminek 7 või 8 pealt juba tasuline (sisuliselt uue operatsioonisüsteemi ostmine).

Vaatame siis korraks üle, mida üks tavakasutaja peaks teadma Windows 10 uuendusprotsessi kohta:

1. Kui sinu arvutis on Windows 7, siis ei ole tegelikult olemas mingit reaalset põhjust uuendamiseks. Windows 7 ning spetsiaalselt Windows 7 jaoks koostatud arvuti töötab originaaltarkvaraga kordades paremini, kui uue Windows 10-ga.

2. Kui sinu arvutis on Windows 8 või 8.1, siis on põhjust uuendada 10 peale. Windows 10 on parem, kui 8 seeriad, seda nii kiiruse, kui ka funktsionaalsuse koha pealt, lisaks ei teki sarnaseid konflikte draiverite ja paigaldatud rakendustega nagu neid pahatihti Windows 7 üleminekuga juhtub.

3. Kui oled otsustanud siiski uuendada oma Windows 7 masina Windows 10 peale, siis tasub silmas pidada ka tõsiasja, et paljude vanemate mudelite jaoks ei eksisteeri normaalseid draivereid, mis oleks tootja poolt just konkreetse masina jaoks kättesaadavaks tehtud. Eriti pirts on selles vallas Dell, kelle üle kolmeaastaste sülearvutite jaoks on väga keeruline leida Windows 10 jaoks sobivaid draivereid.

4. Paljudel tehaseseadetega ostetud sülearvutitel on kaasas terve hunnik “kasutusmugavust suurendavaid” programme, mis on tegelikult bloatware, ehk rämpsvara, mis koormab süsteemi jõudlust. Eriti varmad on neid oma masinatesse lisama Acer, Asus ning Samsung. Kui need programmid käivituvad koos operatsioonisüsteemiga, siis Windows 7 pealt tehtud uuendusega Windows 10 peale võib olla enam kui kindel, et hakkab esinema süsteemianomaaliaid – suvalised väljalülimised, süsteemi kinni jooksmised ning lõpetades sellega, et uuendusprotsess jookseb üldse kinni, operatsioonisüsteem ei käivitu ning eelmise versiooni peale tagasi kah keerata ei saa.

Kõikide nende tõikadega peab arvestama, kui minna kaasa uuendamise ajakavaga. Muidugi võib juhtuda, et kõik läheb plaanipäraselt ja probleeme ei teki, ent kogemused on näidanud, et õnnestumisprotsent on umbes 50% seda just Windows 7 pealt tulles.

Tõsi, Windows 10 saab tööle ka Windows 7 masina peal, ent nagu ma juba mainisin, siis tõenäoliselt esineb erinevaid anomaaliaid ja probleeme, mille osas tavakasutaja ei oska miskit tarka ette võtta. Kui siiski soov on 10 peale minna, siis pigem otsi spetsialisti abi, kes võimaliku probleemi korral oskab ka jooksvalt reageerida ja parandada.