Arvutite ja elektroonika remont ning hooldus

Pealkiri on päris uhke, peaaegu nagu mõnes seiklusfilmis või siis Jaan Rannapi Agu Sihvka lugudes, ent loo sisu on märksa maisem ja seotud hoopis arvutitega ning võib igatüht mingi hetk puudutada.

Et kõik ausalt ära rääkida nagu oli, peaks alustama sellest, et üks korralik nVidia videokiibiga sülearvuti vajas puhastamist – kliendi sõnutsi masin kuumeneb ning teda pole juba ammu puhastatud. Testisin HWMonitoriga temperatuuri ning jõudeolekus tõusid temperatuurid üle 80 kraadi.

Pärast masina lahti tegemist, puhastamist (kusjuures radiaatori vahel oli päris paks tolmuvildikiht) ning uuesti kokku panemist hakkasin lootusrikkalt temperatuure mõõtma… ja võta näpust – ikka üle 80. Mõtlesin, et ehk on radiaatori viga, ei jaota kuumust ühtlaselt. Panin tööle Memtesti, sest seal näitab protsessori temperatuuri enne süsteemi laadimist. Korraliku kirjutuskoormuse juures vaid 72 kraadi. Laadisin käima LiveUSB pealt Linuxi – sealsed temperatuurid püsisid samuti 70 ligi, ent Linuxis ongi ilma korralike graafikaajuriteta kõrgem temperatuur.

Lõpuks, pärast seda, kui olin Windowsi all katsetanud, kui kõrgele õnnestub mul number ajada, tekkis mõte vaadata, millised protsessid siis taustal käivad, et nii suur soojaeritus käib. Ja sinna oligi koer maetud…

Protsess vnlgp.exe kohta oskab internet öelda, et tegemist on pahavaraga, mis tavaliselt munsterdab ennast teiste programmide varjus masinasse ning hakkab siis salaja nakatunud arvuti ressursse kasutades krüptoraha kaevandama. Antud konkreetne kaevandaja kogus Decred nimelist krüptoraha, kasutades selleks 70% videokaardi võimsusest. Pärast arvutisse sisse pugemist hoiab ta videokaardi voolutarbe pidevalt aktiivsena, luues potentsiaalse olukorra, kus videokiip võib lihtsalt üles ütelda.

Taskmanageri all protsessi kinnikeeramisest oli abi – vaevalt kümnekonna sekundi jooksul kukkusid kõik temperatuurid 80 pealt 50 peale. Jäi üle vaid eemaldada kurja juur ning võis rahulikult arvutiga edasi tööd teha. Parimad pahavara eemaldajad, mida ise oma töös kasutan, on Malwarebytes, SuperAnti Spyware, Hitman Pro. Neid toetab Avast Antiviirus.

Tasuta versioone nendest pahavara tõrjujatest saavad kõik ka ise katsetada ja proovida, kui aga hätta jääte, siis võtke ühendust ja teeme pahavarale 1:0