Arvutite ja elektroonika remont ning hooldus

Ei, sa ei pea seda videot lahti klikkama, sest ilmselgelt ei ole seda saatnud sinu vanatädi ja üleüldse võiks vähem klikata igasugu suvalistel linkidel. Aga kui sa seda siiski tegid, mis iganes põhjusel, siis tea, et nüüd on sinu Facebooki konto nakatunud ning paari hetke jooksul saadad juba sina oma sadadele või tuhandetele sõpradele samu pahalasi edasi.

Miks nad nii teevad?

Miks üldse pahalased levivad ja mida nad teevad? Facebookis levib põhiasjalikult kahte tüüpi viiruseid – ühed on sellised, mis koguvad nakatunud kontode andmeid ja saadavad need siis erinevatele andmepüügi baasidele reklaami müümise eesmärgil, teised aga sellised, mis väljuvad Facebooki piirest ning hakkavad ka sinu arvuti sisu uurima. Mõlemal puhul on nende viiruste eesmärgiks ennast paljundada, leida võimalikult palju kohti, mida nakatada ning võimalikult palju andmeid, mida “kalastada”. Facebook ise on sisse viinud päris palju erinevaid turvavahendeid selleks, et keegi võõras ei suudaks sinu kontot üle võtta, ent kui sa ise klikkad ja ise annad viirusele vaba voli tegutsemiseks, siis ei aita ka ükski turvalahendus.

Kindlasti sõltuvad selliselt levivad viirused suuresti inimeste hajameelsusest. Kõige ehedam näide hajameelsusest tingitud viirustest on krüptoviirused, mis levisid põhiasjalikult tänu sellele, et inimesed klikkasid lahti dokumente, mille failinimes oli tekst “invoice” või sihtkohariigi päraselt “arve”. Facebooki viirused on konstrueeritud lisaks veel sedamoodi, et kasutavad failinimes või jagatava pildi juures sihtmärgi pärisnime, seega võibki ühel päeval sinu postkasti potsatada kiri sinu naabrionult “Vaata, Mari, mis asju nad sinu kohta räägivad!!” või “Peeter, uskumatu mis ma sinu kohta teada sain!!” ja ärev uudishimu sunnib sind klikkama videokaadrit, mis on tegelikult veebiaadress, millelt laetakse sinu arvutisse pahalane. Nüüd saadad juba sina oma sõpradele kummalisi kirju. Või pakud kinnisvara tagatisel laenu.

Mis siis teha, kui konto on kaaperdatud?

Kui sinu vanatädi saadab sulle täiskasvanute filme, siis võta oma vanatädiga ühendust ja teavita teda sellest, et kõikide eelduste kohaselt on tema arvuti nakatunud viirusega. Kui sa kogemata mõne viiruse lahti klikkasid või kaotasid ligipääsu oma kontole, siis pead enne konto taasavamist ning parooli muutmist kindlasti oma arvuti puhastama pahalastest ja viirustest.

Aastate jooksul olen viirustega võidelnud tuhandetes arvutites ning välja töötanud kõige optimaalsema “retsepti” pahavara eemaldamiseks arvutist. Mitte kunagi ei piisa vaid ühest tõrjevahendist ning kohe kindlasti pole kõige tuntumad tegijad antiviiruste turul automaatselt ka kõige paremad. Õnneks ei ole Facebooki teel levivad pahalased väga keerulise olemusega ning nende eemaldamiseks masinast piisab paarist tunnist. Vahel võib juhtuda ka, et Facebooki viirus ei kandugi üldse arvutisse ning puhastama peab hoopis kaaperdatud kontot.