Arvutite ja elektroonika remont ning hooldus

vedelikukahjustusMida teha, kui sülearvuti on saanud vedelikukahjustuse? Kui juhtus nii, et joogiklaas läks kummuli ning klaasi sisu valgus mööda arvuti klaviatuuri laiali… Lauaarvutiga pole probleemi, sest lauaarvuti klaviatuuri saab kerge vaevaga vahetada, ent sülearvutil asub terve masina sisu klaviatuuri all ja kui kiirelt mitte reageerida, võib tulemuseks olla küllaltki kallis remont või suisa arvuti maha kandmine.

Esimene ja kõige olulisem asi on kindlasti õnnetuse puhul arvuti kohene sulgemine, vooluvõrgust eraldamine ning aku eemaldamine. Paljudel tänapäevastel unibody-tüüpi arvutitel aga pole võimalik akut kahe klõpsuga eemaldada. Sellisel juhul on masina all tavaliselt pisike auguke, milles olevat nuppu kirjaklambri otsa või hambatikuga vajutades lülitatakse elektrivool emaplaadi ning aku vahel välja.
Järgmise asjana tuleb hinnata olukorra tõsidust – kus ja kui palju vedelikku masina peale läks. Kui läks ohtralt, siis ei pruugi kuivatamisest kasu olla. Minu kümneaastane kogemus arvutite remontimisel on kahjuks näidanud, et ka need masinad, mille vedelikukahjustus esmapilgul tundus tühine ning millel klaviatuuri peale vaid “paar piiska” pritsis, leiavad lõppeks oma tee remonditöökotta, seda eriti juhul, kui joogi sees oli suhkur.

Suhkur on töötava elektroonika suurim vaenlane – see ei eraldu ka kuivatades ning arvuti sisse lülitamisel, kui erinevad elemendid emaplaadil soojenevad, sulab suhkur transistorite ja kiipide vahel, lastes nii erinevad elemendid lühisesse. Need probleemid aga ei ilmne koheselt, võib juhtuda, et roheliseks oksüdeerunud emaplaadiga töötab arvuti veel kuu-kaks, enne kui enam üldse pilti ette ei võta.

Seega lihtne järeldus kogu sellest jutust – pole oluline, kui palju vedelikku sinu arvutile läks, kontrollima peab igal juhul. Vajadusel ka pesema. Kontroll ja emaplaadi pesu on kordades lihtsam ja odavam, kui hilisem võimalik remont või suisa uue arvuti ostmine.